18 серпня у Львові відбулася зустріч між президентами України, Туреччини та генсеком ООН.
Темами обговорення стали можливість ведення переговорів, питання ЗАЕС, полонені, постачання зерна, псевдореферендуми та відбудова зруйнованих міст.
1. Переговори з РФ
Володимир Зеленський чітко визначив єдину умову, яка дасть можливість початку побудови діалогу: повне виведення війська загарбника з території України. Своєю чергою президент Туреччини заявив, що він готовий до відновлення стамбульського формату переговорів, і готовий виступити в них посередником.
2. ЗАЕС
Всі учасники переговорів погодилися, що ядерна безпека лишається одним із найважливіших питань. Зеленський нагадав, що Росія не допустить місію МАГАТЕ до моніторингу ситуації на ЗАЕС. Ґутерреш погодився, що російські війська мають бути повністю виведені із території станції: “Здоровий глузд має взяти гору, щоб уникнути будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу фізичну цілісність та безпеку атомної станції. Об’єкт не повинен використовуватися в рамках будь-якої військової операції.”
3. Полонені
Ердоґан пообіцяв продовжувати переговори з Путіним щодо моніторингу обміну полоненими. Президент Зеленський, зі свого боку, закликав генсека ООН сприяти поверненню українських військовополонених та розслідувати питання порушення міжнародного гуманітарного права російськими окупантами в Оленівці при віроломному вбивстві українських полонених азовців.
4. Постачання зерна
Зеленський: “Говорили про експортну зернову ініціативу. Результат є – і не тільки для України, а й для світу, бо відчувається, що гострота глобальної продовольчої кризи зменшується. Тому дуже потрібно більше безпеки, більший обсяг експорту, більше суден, які можуть постачати українське продовольство з наших портів”.
5. Псевдореферендуми
Президент України закликав міжнародних колег утримувати максимально жорстку позицію щодо окупантів, котрі потенційно намагатимуться проголосити псевдореспубліки на території окупованих територій України.
6. Відбудова зруйнованих міст
Анкара готова допомогти з відбудовою Харкова та Харківської області. Україна та Туреччина підписали меморандум про взаєморозуміння: турецькі бізнес та державні структури сприятимуть розвитку проєктів відбудови та надаватимуть консультаційну та технічну допомогу.